Merhaba, iş takibi için bir excel tablosu oluşturdum. Burada çeşitli işlerin maliyeti ve kazancı belli. Her iş için bir kod oluşturdum ve açılır kapanır bir liste ile bunları hücre içinde kolayca seçilir hale getirdim. Böylece dosyayı kullanan herkesin aynı iş için aynı kodu kullanması ile takip yapılabilecek.
Bu işlerin maliyet ve kazanç miktarları da belli. Bunları da ayrı bir çalışma sayfası oluşturarak yazdım.
Maliyetler kurlara bağlı olduğu için her ay fiyatların güncellenmesi gerekiyor. Ben; tek bir formul yazarak, bir iş listeden koduyla seçildiğinde diğer sütunda maliyeti otomatik olarak çıksın istiyorum (yani maliyetin yazdığı diğer çalışma sayfasındaki hücreye gitmeli, orada yazan değeri çekmeli hücreden. Ana çalışma sayfasındaki Formülü sürekli yenilemektense, formülde yer alacak maliyet kalemine ilişkin rakamı, gidip bir hücreden çeksin ve formüle yerleştirsin istiyorum. Böylece ben maliyeti gösteren sayfadaki ilgili hücrede tek bir rakam değiştirmekle, tüm dosyada o hücreye yapılmış referansların topluca değişmesini sağlamak istiyorum. Biraz karışık anlatmış olabilirim, umarım anlaşılıyordur. Bir türlü beceremedim bunu. Yardımcı olursanız memnun olurum.

G sütununda açılan pencereden işi seçince H sütununda aynı satıra bu işin fiyatı otomatik gelsin istiyorum.