Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Program Hazırlamak
20.02.2016 - M. Temel Korkmaz

Program hazırlatmak mı istiyorsunuz, eğitim almak mı? Karar size ait. Biz işimizde uzmanız. Siz ne istediginize karar verin yeter.

Nelerin Önemi Yok

1. Hangi şehirde olduğunuzun önemi yok.
2. Hangi meslek dalında olduğunuzun önemi yok.
3. İşinizin ne kadar kapsamlı ve büyük olduğunun önemi yok.
4. İşinizin ne kadar kısıtlı ve küçük olduğunun bir önemi yok.
5. Excel’i bilip bilmemenizin önemi yok.

Nelerin Önemi Var
1. Bizi ne kadar tanıdığınız önemli.
2. İsteğinizin ne olduğunu bilmeniz önemli.
3. Detaylara dikkat edip etmediğiniz önemli.
4. Vaktiniz önemli.
5. Ödeyeceğiniz ücret önemli.
6. İsteğinizi bize aktarabilmeniz önemli.

Ne istiyorsunuz?
1. Hazır Olan Programa Ek Çözüm:
Firmamızda kullandığımız bir ticari program var. Ancak istediğim bazı hususları yapmıyor. Programı satan firma ile görüşüyoruz, bin takla atarak çözüm sunmaya çalışıyorlar. Ya da çok yüksek ücretler ile programa eklentiler yapabileceklerini söylüyorlar. Oysa benim istediğimi Excel bana verebilir düşüncesindeyim.

Cevap: Eğer verileriniz ulaşılabilecek bir yerde ise, yani biz verilerinizi görebiliyorsak ya da elinizdeki program bir şekilde size txt (ya da benzeri), xls, doc uzantılı çıktılar veriyorsa, siz sadece ne istediğinizi nasıl istediğinizi söyleyin biz size bir çözüm hazırlayalım. Tek tıklama ile sorununuz hallolsun.


2. Hazır Olan Programın Benzeri:
Başka bir firma tarafından hazırlanmış bir programım var. Programcılara veya programcı firmaya ulaşılamadığı için programa ek yaptıramıyoruz. Programın benzerini Excel’de yaptırırsam müdahale edebilirim düşüncesindeyim.

Cevap: Eğer programınız bir ekibin yıllarca oturup yazdığı entegre program değilse bu isteğinizi yerine getirmek mümkün. İsteğiniz üzere kodlar ve formüller açık olarak sizin isteğinize göre hazırladığımız programı sorun teşkil etmeden değiştirebilir ya da geliştirebilirsiniz. Bunu siz de yapabilirsiniz, eğitim almış bir elemanınız da yapabilir.


3. Yeni Bir Program İstiyorum:
Piyasada bir çok program var. Hepsi de güzel çalışıyor. Fiyatları da çok uygun. Fakat programları kullanıp denediğimde maalesef hepsinde eksiklikler görüyorum. Müdahale de edemiyorum. Programcı ile görüşüyorum, istediklerimi programa ekleyebileceğini söylüyor. Bir iki ekleme yapıyoruz. Fakat eksikliklerin ardı arkası kesilmiyor. Programcı da sıkılıyor biz de.

Cevap: Doğrudur. Sonuç olarak her yıl yüzlerce programcı piyasaya girmekte. Bunların bir kısmı herhangi bir yazılım firmasına girip iş bulurken, bir kısmı fabrikalara (işyerlerine) Bilgi İşlemci olarak çalışmaya başlıyorlar. Geri kalan kısım da ya kendi işini yapıyor ya da programcılık yapmıyor. Neticede bu arkadaşlardan birçoğu, piyasada eksik gördüğünü düşündükleri bir programı hazırlamaya başlıyorlar ya da tanıdıkları vasıtasıyla istek üzerine bir program hazırlıyorlar. Bu tür programları da çok uygun fiyata satıyorlar. Fırsatını bulurlar ise de bir web sitesi üzerinden yayınlıyorlar. Maalesef bir müddet sonra bu arkadaşlar yeni bir projeye başladıklarında ya da bir yerde işe girdiklerinde kendilerine ulaşmak mümkün olmuyor. Programları da olduğu gibi kalıyor. Üzerinden zaman geçmiş bir programa ek yapmak veya düzeltmeler yapmak, yenisini yapmaktan daha zor geliyor. Dolayısı ile gördüğünüz ve istediğiniz programı biz tamamen sizin isteğinize göre Excel’de hazırlıyoruz. Bitirip teslim ediyoruz.


4. Tek bir Program Değil, Çözüm İstiyorum:
Herhangi bir programın işimi göreceğini düşünmüyorum. Anlaşabileceğimiz, işlerimizi yerinde göstererek anlatabileceğimiz ve bize sunabileceği çözümler üzerinde tartışabileceğimiz Uzman bir kişi belli bir süre çalışmak istiyoruz. Gerekirse bize ufak çapta onlarca programcık yapacak, çözümler sunacak.

Cevap: Bu isteğinizde yer ve zaman sorunu aşıldığı sürece birlikte çalışmamız mümkün olabilir. Firmanıza geliyoruz, işinizi dinliyoruz ve izliyoruz. Yapılabilecekleri eğer siz daha önce taslak haline getirmişseniz bu taslak üzerinde konuşuyoruz. Detayları araştırıyoruz, not alıyoruz. Konu hakkında çalışıyoruz. Çözümü üretip size sunuyoruz. Diğer sorunlara geçiyoruz ve onlar için de aynı işlemleri tekrarlıyoruz. Sonuç olarak elinizin altında işinize yönelik bir paket hazır oluyor. Artık biz olmasak da orada birlikte çalıştığımız kişi olayı devralabiliyor ve devam ediyor.


5. Programı Siz Değil Biz Yapmak İstiyoruz:
Elbette Uzman bir kişi ya da grubun yapacağı program daha iyi olur. Fakat daha sonra yukarıda bahsi geçen sorunları yaşamamak için kendi programlarımızı kendimiz yapmak istiyoruz.

Cevap: Elbette firma sahibi veya çalışanları işlerini anlatacakları bir kişiden daha iyi bilirler. Yaşadıkları sorunları ve daha sonra önlerine çıkabilecek problemleri önceden görebilirler. Böylece hazırlayacakları programlarda kendi işlerine özel ve mükemmel bir program olacaktır. Bu isteğinizi iki şekilde yerine getirebiliriz. Sunacağımız her iki yöntem de Eğitim (öğretim) ile alakalıdır. Birincisi: Biz Excel’i ya da Excel-VBA’yı size anlatıyoruz. Eğer Excel’i biliyorsanız En az 30 saat (ki VBA’yı bilmiyorsanız bu sadece giriş düzeyi içindir), Ortalama 70 saat eğitim süresi koyuyoruz. Uzman derecesinde olabilmek için bir saat sınırı belirlemiyoruz. İkinci yöntem ise, Excel’i biliyor ve biraz da VBA’ya bulaşmış iseniz, yapmak istediğiniz programlardan bir tanesi üzerinde çalışarak eğitim yapıyoruz. Süre tayini size ait oluyor.


Bizim şu an çalışma yöntemlerimiz yukarıda ifade ettiğimiz şekildedir. Bizim bu çalışma yöntemlerimiz haricinde sizin istediğiniz bir yöntem daha varsa arayın görüşelim.

İsteğimizin Fiyat Olarak karşılığı Ne Olacak?
Herkes en iyi programı en ucuza yaptırmak ister. İsteyen açısından bu çok normaldir. Ancak istenen için durum böyle değil. Biz size yönelik bir çalışma yapıyoruz. Eğer genele yönelik bir çalışma yaparsak yukarıda bahsettiğimiz program ve programcıların durumuna düşeriz. Sizin isteklerinizi başkasına satmamız %95 ihtimalle mümkün değildir. Dolayısı ile emek ve zaman yoğun çalışma içerisinde oluyoruz. Programı sizin için yapıp bitirdiğimizde sadece arşivimizde kalıyor. Ne kendimiz ne de başka bir firma bu programı kullanamıyor.

Firmalar her zaman kendi isteklerinin başkalarının da bütün işlerini göreceği taraftarıdırlar. Maalesef durum öyle değil. Eğer öyle olsa idi bizi bulmaz, bize program yazdırmak istemezdiniz. Siz de başkalarının isteğine göre hazırlanmış programları kullanmakla yetinirdiniz.

Evet, tekrar ediyoruz, bizim yaptığımız iş emek ve zaman isteyen bir iştir. Bizi aramadan önce şu şekilde düşünebilirsiniz. Böyle bir program tahmini şu kadar günde yapılır. Bir işçinin maliyeti şu kadar eder bir programcının ise şu kadardır. O halde toplam ücret şu eder. Eğer bunu tahmin edemiyorsanız bizi arayınız, projenizden bahsediniz ve biz size "yaklaşık" fiyat verelim.

Kısaca söylemek gerekirse fiyatı ancak konuştuktan sonra söyleyebiliyoruz.


Verdiğiniz Fiyat Çok Yüksek. Aynı İşi Çok Daha Ucuza Yapanlar Var.
İkinci cümlenizde kesinlikle haklısınız. 50-100 TL’ye bile program yapanlar varken bizim fiyatlarımız cidden yüksek gelecektir. Dolayısı ile bizi tercih etmeniz yanlış olacaktır.


Sizin Farklılığınız Nedir, Neden Diğerleri Daha Ucuza İş Yapıyorlar?
1997’den bugüne kadar geçen süre içerisinde hep buradaydık, nasip olursa burada olmaya devam edeceğiz. Biz, adımız, adresimiz ve yaptıklarımız ile hep burada olduk. Bu ekranın arkasında her zaman telefonlara cevap verdik. Bu ilk farklılığımızdır. İkincisi, bizim işimiz bu. Herhangi bir firmada çalışmıyoruz. Sadece bu işi yapıyoruz. İşimizden ve ailemizden arta kalan zamanlarda sizin işinizi yapmaya talip değiliz. Bizim işimiz, anlaştığımız anda sizin işiniz ile ilgilenmektir.


Soruma Tam Cevap Alamadım. Neden, Excel’de Program Yapan Diğer Programcılar Daha Uygun Fiyatla Yapıyorlar?
Aslında cevaplar yukarıdaki ifadelerimizde yeterince açık. Daha da özele indirgersek, biz yazdığımız programlarda “On Error Resume Next” komutunu neredeyse hiç kullanmıyoruz. Microsoft’un çözüm bulamadığı ve ya çözümünü derinlere gizleyip de bizim bulamadığımız noktalarda bu komutu kullanıyoruz. Siz görmezsiniz ya da fark etmezsiniz. Programı yapanlar yukarıda ifade ettiğim “Hata görünce aldırma geç” komutunu sık kullanırlar. Bunun bir çok nedeni var. Ancak Excel programcıları için tek nedeni vardır. O da aslında iyi programcı olmadıklarındandır. Bu hata denetimi geçici çözümler için uygun gibi görünse de ciddi programlar için bilgisizliğin ifadesidir. Maalesef incelediğimiz (bize kontrol için gönderilen) programların %100’ünde bu denetim vardı. Kısaca bu işi bizim gibi hassasiyetle yapan hiç kimse bahsi geçen fiyatlara iş yapmazlar.


Programı Bitirmeniz Ne Kadar Zaman Alır?
Bunu sizinle görüştükten ve yapmak istediklerinizi konuştuktan sonra söyleyebiliriz. Bir de sizin probleminizi ne kadar doğru ifade ettiğiniz önemli. Eğer bize göre programınız 1 hafta sürer ise bizim sizden talebimiz bizden 1 hafta sonra program beklememenizdir. Çünkü biz de sizin gibi yiyen, içen, arkadaşları olan, sohbet eden, ziyarete giden, ziyaretçisi gelen, hasta olan, hastası olan insanlarız. Başımıza her türlü hal gelme ihtimali var. Fabrikasyon çalışmıyoruz. Verdiğimiz süre, emek yoğun çalışma süresidir. Yani günde 8 saat çalışınca programınız 1 hafta sürer demek istiyoruz. Belki 16 saat çalışacağız (genelde uygun bulmuyoruz) ve hemen bitireceğiz. Belki sizden önce program yaptıklarımızdan birisi aradı ve bazı olaylardan bahsetti. Belki de sizin arayacağınız gibi başka birisi aradı ve bizimle program üzerinde konuşmak istedi. Bunlar bazen saatler sürüyor. Bunları göz önünde bulundurarak biz size 1 haftalık program diyoruz ve fiyatı 1 haftaya göre veriyoruz. Ancak teslim süresi 1 haftadır demiyoruz. Aşağıdaki sorularda bu hususu biraz daha detaylandırdık.


Programın Yapım Aşamaları Nasıl Gerçekleşiyor?
1. İlk görüşmeleri tamamladıktan sonra, eğer hazırlayabiliyorsanız Excel’de bir taslak hazırlamanız istiyoruz.
2. Bu basit taslağı bize gönderiyorsunuz ve başlamış oluyoruz. İlk gün çalışıyoruz ve belki birkaç saat içinde belki de bir gün sonra ilk dosyanızı e-posta adresinize gönderiyoruz ve çaldırdığımızda mutlaka açacağınız telefonunuzu arıyoruz.
3. Gönderdiğimiz dosyayı nasıl kullanacağınızı izah ediyoruz ve doğru yolda olup olmadığımızı test etmiş oluyoruz.
4. Neredeyse her geçen gün en az bir dosya gönderiyoruz.
5. Dosya veri girilebilir hale gelmeye başlayınca sizden gerçek verileri girmenizi istiyoruz. Böylece siz de programın o zamana kadar bitmiş olan kısmını test ediyorsunuz.
6. Girdiğiniz verileri hazır dosyayı bize gönderiyorsunuz ve biz bu veriler üzerinde programı sonlandırmaya çalışıyoruz.
7. Programın veri giriş ve hesaplama kısımları bittikten sonra Rapor aşamasına geçmiş oluyoruz.
8. Siz dosyayı tekrar test ediyorsunuz ve raporlanacak doğru verileri giriyorsunuz.
9. Biz bu verilerin üzerinden, sizin istediğiniz tarzdaki bütün raporların kodlamasını yapıyor ve dosyayı size gönderiyoruz.
10. Siz "doğru sonuç aldık" onayı verdiğinizde son rötuşları yapıp dosyayı kullanımınıza sunuyoruz.


Kısaca programın her aşamasından haberdar oluyorsunuz. Yanlış bir işlemde müdahale hakkını elinizde bulundurmuş oluyorsunuz.


Bizim İçin Hazırladığınız Programı Başkalarına da Verebilir miyiz?
Bu tamamen anlaşma şartlarımıza bağlıdır. Bu tür bir talepte bulunulduğunda biz de bazı taleplerde bulunabiliriz.
Ücreti Ne Zaman ve Nasıl Ödüyoruz?
Eğer taksitli anlaşmışsak işe başlamadan önce Maksimum Kartınızdan Sanalpos aracılığı ile 4 taksitte vade farksız çekiyoruz. Eğer Peşin anlaşmışsak ücretin yarısını başlamadan önce ödüyorsunuz, diğer yarısını ise işin bitmesinden hemen önce yani son dosyayı göndermeden önce ödüyorsunuz. Bunun haricinde herhangi bir anlaşma şartı ile işe başlamıyoruz.

Eğer Bir Sebepten Dolayı Vazgeçilirse Ne oluyor?
Programı yaptıran taraf programı yaptırmaktan vazgeçerse;
1. İlk dosyayı gönderdikten sonra vazgeçerse, peşin ödemesi gerektiği ücretin yarısından veya kredi kartındaki 2 taksitinden vazgeçmiş olmaktadır.
2. İşe başlayıp birkaç basamak ilerledikten sonra ve bitim süresinden hemen öncesinde vazgeçerse, biz peşin ödemenin diğer yarısını da telep ediyoruz, kredi kartından çekilmişse hiçbir iade yapmıyoruz.

Programı yapan taraf vazgeçerse;
1. Eğer programı yaptıran tarafın tavırları, tabiri caiz ise “ipe un serme”ye başladığı anlaşılması ancak anlaşmaya göre işi yaptırmak istemediğini söylememeye direnmesi durumlarında, genel huzurun bozulması durumunda, “Programı yaptıran taraf programı yaptırmaktan vazgeçerse;” başlığı altındaki 2. madde geçerlidir.
2. Eğer programcının şahsi problemleri veya programı herhangi bir sebepten dolayı yapmak istememesi durumunda, aldığı ücretin tümünü geriye iade eder. Bunun haricinde programı yaptırmak isteyen kişinin talebi üzerine program için programcıya yapılmış diğer masrafları da programcı tazmin eder.

Örnekler: Bizim tarafımızdan;
Yıllarca yaptığımız çalışmalara rağmen, 3 firmaya geri iade işlemi yapılmıştır. (İsim vermeden sadece sektör ve şehir belirtmek istiyoruz.)
1. İstanbul’dan bir ihracat-ithalat firmasına hazırlanan program şahsımın rahatsızlığı nedeni ile sona yaklaşıldığı halde bitirilememiştir. Firmanın parası iade edilmiş ve talebi üzerine programın %10’u tutarındaki ücret masraf olarak taraflarına gönderilmiştir.
2. Batman’dan Un Fabrikasına yapılan işin ¾’ü bitmesine rağmen (üstteki firmayla aynı zamana tekabül etmiştir) ücretinin tamamı gönderilmiş, masraflarının ne olduğu sorulduğunda, söz konusu bile etmemişlerdir. Kendilerine anlayışlarından dolayı tekrar teşekkür ederiz.
3. Bursa’dan bir Taşımacılık firmasına üzerinde 2 ay çalışılmış olmasına rağmen, muhatap olduğumuz çalışanları meseleyi kavrayacak düzeyde olmadıkları için huzurumuzu kaçırmışlar ve biz de 4 taksitte aldığımız ücreti taraflarına peşin iade ederek ve hiçbir talepte bulunmayarak işi bırakmış olduk.

Örnekler: Programı yaptıran tarafından;
Ücretin bir kısmını almadan başladığımız bütün işler (istisnasız olarak) yarıya yakın bir yerde ya da bittikten sonra “bu program işime yaramıyor” gibi yakışıksız sözlerle bırakılmıştır. Ekseriyetle ne istediğini bilmeyen kişi ya da firmaların durumu böyle olmaktadır. Ancak son yıllarda bu durumla hiç karşılaşmadık.

Programları Siz mi Yapıyorsunuz Yoksa Bir Ekibiniz Var mı?
Programları ekseriyetle ben yapıyorum. Elbette birlikte çalıştığım arkadaşlar var. Son zamanlarda yoğunluktan dolayı bir ekip olmanın gerekliliği kaçınılmaz oldu. Dolayısı ile aynı anda eğer birkaç çalışma yapacaksak, bunları kabiliyetlerine göre diğer arkadaşlar ile paylaşıyoruz. Yine de her halükarda her program benim gözetimimden geçmektedir. Firma ile görüşmeleri Ben yapmaktayım.


Bu kadar bilgi yeterli olarak görüyoruz ve teferruatı istendiğinde siz telefonunuzu veriyorsunuz biz sizi arıyoruz.


M. Temel Korkmaz - BURSA
Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.